T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Konya Numune Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Konya Numune Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Diyaliz Ünitesi

Güncelleme Tarihi: 28/05/2018

DİYALİZ

Diyaliz,sizin için böbreğinizin vücuttaki görevini üstlenir. Diyaliz, böbreklerin bazı işlevlerini yerine getirmek için kullanılan bir işlemdir. Bu tedavi, normal bir böbreğin ancak bazı temel işlevlerini karşılayabilir.En önemli böbrek işlevlerinden ikisi vücuttaki fazla suyun ve kanda biriken atık ürünlerin uzaklaştırılması diyaliz tedavisiyle çözülür. Bununla birlikte, bu tedaviye rağmen vücudunuzdaki su ve atık madde seviyelerini kabul edilebilir bir düzeyde tutmak için size uygun beslenme önerisine uymanız gerekmektedir. Böbreklerin, alyuvar hücrelerinin üretilmesi ve kemiklerinizin güçlü tutulması gibi rol aldığı diğer işlevler ilaçlar yardımıyla yerine getirilir.Diyaliz periton diyalizi ve hemodiyaliz olarak uygulanır.

Hemodiyaliz, vücudun dışında gerçekleşirken, periton diyalizi vücudun içinde gerçekleşir. Her iki diyaliz şekli de böbrek hastalıklarının tedavisinde etkilidir. İkisi arasında seçim çoğunlukla sizin tercihiniz ile yaşam stili seçimlerinize ama aynı zamanda klinik durumunuza da bağlıdır. Herhangi birinin sizin için daha iyi bir seçenek olmasını getirecek tıbbi bir durumunuz olabilir doktorunuz bu konuda size öneride bulunabilir.

Diyaliz bölümümüzde, en son teknolojik yenilikleri içeren uygulamalar ve konusunda uzman, deneyimli kadro ile 7/24 hizmet vermekteyiz. Bölümümüz; geniş kapsam ilgi alanı sebebiyle birçok disiplin ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Uzman kadro ve gelişmiş alt yapısı ile hizmet vermektedir.Hastanemizde Diyaliz Ünitesi ileri teknolojik ve modern cihazlarla kontrol edilerek tanı ve ileri tetkik çalışmaları ile kontrol ve takip işlemleri başarıyla gerçekleştirilmektedir. Uzman hekimlerden oluşan ekibimiz 24 saat görev başındadır.

Hastanemiz Diyaliz Ünitesi zemin katta2 cihaz izole olmak üzere 19 hemodiyaliz cihazı ve yedek 1 adet cihazlı yataklı ünitesiyle hizmetinizdedir.

Kalite Yönetim Birimi

Mayıs 2018