T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Konya Numune Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Konya Numune Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kornea Nakli

Güncelleme Tarihi: 28/05/2018

KORNEA NAKLİ

Günümüzde en çok yapılan ve başarı oranı en yüksek doku naklidir.  Kornea, insan gözünün en ön kısmında yer alan şeffaf ve yüksek kırıcılık özelliğine sahip olan dokudur. Ön yüzeyinin eğimi ve şeffaflığı sayesinde göze paralel olarak gelen ışınlar kırılarak retina üzerinde birleşmek üzere birbirine yaklaşırlar ve göz merceğinden de geçtikten sonra retina üzerinde odaklanırlar. Yani görme fonksiyonunun başarı ile gerçekleşebilmesi için korneanın şeklinin düzgün olması ve şeffaflığının korunması gereklidir.

Kornea nakli (Keratoplasti), şeffaflığını yitirmiş ya da şekli bozulmuş kornea dokusunun belirli büyüklükte dairesel şekilde çıkarılarak yerine kadavradan alınan ve yine uygun çapta kesilerek hazırlanmış sağlıklı kornea dokusunun yerleştirilmesi ameliyatıdır. Günümüzde en çok yapılan ve başarı oranı en yüksek doku naklidir. Son zamanlarda operasyon tekniklerinde ve kullanılan materyallerdeki gelişmeler, hücre koruyucu özel maddelerin kullanılması, verici korneanın sağlıklı ve steril koşullarda alınması, doku kalitesi ve uygunluğunun test edilmesi ile bu ameliyatın başarı oranı daha da artmaktadır.

Ölümden önce bu konuda bağış yapılması, bir başka insan için geride bir umut bırakmak adına manevi bir değer taşıyacaktır.

Hastanemiz Göz Poliklinikleri eksi 1. katta olup 8 poliklinik, 2. Katta 18 yataklı servisiyle hizmetinizdedir. Kornea bankası eksi 1. katta hizmetinizdedir.

Öncelikli muayene için Alo 182 veya mhrs.gov.tr’den randevu alabilirsiniz.

Kalite Yönetim Birimi

Mayıs 2018